Umowa leasingu – moje doświadczenia

Podpisywanie umowy to nic strasznego

Bardzo denerwowałem się przed podpisaniem swojej pierwszej umowy leasingowej. Po głowie chodziły mi różne myśli. Obawiałem się, że może umowa na leasing to kiepski pomysł i może kredyt byłby lepszy. Cieszę się, że nie zrezygnowałem i w ostateczności wygrał zdrowy rozsądek i umowa leasingu została podpisana. Teraz postaram się wam pomóc podjąć tę decyzję. Dodam, że prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i często auto jest mi niezbędne, aby móc dojechać do klientów, a także by zdobyć nowych – niekoniecznie na terenie miasta, w którym znajduje się siedziba mojej firmy.

Na co decydujemy się podpisując umowę

W przypadku podpisania, umowa na leasing, zobowiązuje nas do uiszczania opłat ratalnych i opłaty inicjalnej. Umowa leasingu zawiera informacje o ich wysokości oraz częstotliwości opłat. W umowie mamy podany czas jej obowiązywania i wartość początkową przedmiotu, na który ją zawieramy. Zobowiązujemy się również do korzystania z środka trwałego w sposób właściwy i do tego, że bez zgody finansującego, nie będziemy wprowadzać w nim żadnych zmian.

Uwaga na wcześniejsze wypowiedzenie umowy

Jeśli nie będziemy przestrzegać zasad ustalonych w umowie, finansujący może ją nam wypowiedzieć. Umowa na leasing zawiera różne restrykcje, oprócz obowiązków wymienionych wyżej, nie możemy także udostępniać środka trwałego osobom trzecim bez wiedzy leasingodawcy. Nie polecam ociągania się w zapłacie rat, gdyż to właśnie to jest powodem wypowiedzenia największej ilości umów. Według statystyk, sześćdziesiąt procent wypowiedzeń spowodowane jest właśnie zaleganiem z opłatami.

Warto czy nie?

Jeśli jesteś poważną osobą, która wywiązuje się ze swoich obowiązków, jak najbardziej warto. Ryzyko wypowiedzenia umowy jest wtedy zerowe. Umowa na leasing pozwala nam na nabycie leasingniezbędnych przedmiotów do firmy bez obciążania jej finansowo. Nie ma tu także ukrytych opłat. Umowa leasingu powinna iść jednak w parze z podpisaniem umowy z ubezpieczycielem. Mimo wszystko, lepiej być ubezpieczonym na wszystkie ewentualności. Mam nadzieję, że pomogłem wam w podjęciu decyzji o podpisaniu bądź zrezygnowaniu z umowy leasingu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × five =